Šta predstavlja uklanjanje slobodnih tela iz lakta?
Slobodna tela u laktu jesu komadići kosti ili hrskavice koja se slobodno kreću unutar zgloba lakta izazivajući bol i neugodnost i istovremeno smanjuju pokretljivost lakta. Do pojave ovih tela dolazi prilikom povreda, zatim kod sportista, ali i kod ljudi čiji lakat trpi velika opterećenja u obavaljanju određenih aktivnosti.
Ovaj problem rešava se prilično jednostavnim operativnim zahvatom artroskopskog tipa. Lekar pravi nekoliko manjih rezova kroz koje instrumentom ulazi u lakat, postavlja dijagnozu i potom vrši uklanjanje slobodnih tela iz lakta.
Slobodna tela iz lakta uklanjaju se, po pravilu, u totalnoj anesteziji, eventualno uz kombinaciju sa lokalnom anestezijom. Konci se uklanjaju nakon 12–14 dana, a nakon 6 nedelja trebalo bi obaviti kontrolni pregled.
Nakon operativnog zahvata potrebno je uzeti lekove protiv bolova, ukoliko bolovi postoje. Zavoj koji se nakon operacije stavlja na operisano mesto, uklanja se obično nakon 2 dana.
Što se tiče aktivnosti, važno je odmah početi sa pokretanjem lakta i obavljanjem aktivnosti do granice bola. Potrebno je pridržavati se programa vežbi koje odredi fizioterapeut, a koje se takođe rade do granice bola. Postepeno, kako se bol smanjuje treba pojačati intenzitet vežbi i opterećenje. Cilj fizikalne terapije je dobijanje punog obima pokreta i jačanje mišića lakta.
U toku prvih 6 nedelja može doći do natečenosti praćene bolovima. Ukoliko do ovoga dođe, treba smanjiti opterećenje, ali nastaviti sa laganim vežbama.
Ako se u toku procesa oporavka pojave znaci infekcije (crvenilo, natečenost, toplota, pulsirajući bolovi, povišena telesna temperatura) treba odmah kontaktirati lekara.
Uklanjanje slobodnih tela iz lakta je operativni zahvat koji, kao i bilo koji drugi nosi rizike kao što su infekcija, krvarenje i u retkim slučajevima oštećenje nerva.
Prednosti ovakvog zahvata su, međutim, mnogo brojnije u odnosu na mogućnost eventualnih komplikacija.
Cenovnik
Pregledi i dijagnostika
Operacije lakta i ručnog zgloba
Terapija plazmom bogatom trombocitima