O diskusima
Diskusi imaju ulogu "šok absorbera", odnosno amortizuju mikrotraume kojima je kičmeni stub izložen u toku života. Lumbalna kičma, koja nosi najveću težinu tela, trpi i najveću traumu, zbog čega najčešće propadaju (degenerišu) upravo lumbalni diskusi. Degenerisani diskus gubi svoju zaštitnu ulogu zbog čega su koštane struktere kičmenog stuba, pre svega međupršljenski zglobovi, izloženi dodatnom opterećenju. Usled toga dolazi do reaktivnog okoštavanja (spondiloza, spondiloartroza) sa posledičnim sužavanjem kičmenog kanala (stenoza) i pritiskom na nervne strukture. Ovo se manifestuje bolovima u leđima, trnjenjem i bolovima u nogama, slabošću jednog ili oba stopala, a u težim slučajevima i sfinkterijalnim smetnjama(poremećaj mokrenja i stolice). Tipičan znak degenerativne bolesti lumbosakralne kičme je takozvana neurogena intermitetna klaudikacija, odnosno bol u nogama koji se javlja i/ili pojačava pri hodanju.
Indikacija za operaciju se postavlja u slučajevima kada se bolovi i druge tegobe više ne mogu kontrolisati konzervativnom terapijom.
Lečenje
Operacija podrazumeva laminektomiju (otvaranje kičmenog kanala sa zadnje strane), čime se postiže proširenje kičmenog kanala i dekompersija nervnih struktura. Operacija traje oko sat i po vremena, radi se u opštoj anesteziji i pod kontorlom operacionog mikroskopa. U bolnici se ostaje 2-3 dana.
Cenovnik
Pregledi i dijagnostika
Operacije kičme
Ugradnja spinalnog porta i infuzionih pumpi
Hirurgija bola
Ostale procedure