O regionalnoj anesteziji
Primenom lokalnih anestetika u prostor oko kičmene moždine, korenova kičmenih nerava ili samog nerva postižemo stanje onemogućenog prenosa bolne senzacije duž nerava i time isključujemo bol. Zavisno od mesta gde se lokalni anestetik primenjuje danas poznajemo spinalnu anesteziju, epiduralnu anesteziju i periferne nervne blokove. Ovim tipom anestezije mogu se izvoditi hirurški zahvati na ekstremitetima, karlici i abdomenu.
U zavisnosti kakav je tip hirurške intervencije planiran, vaš anesteziolog vam može preporučiti regionalnu anesteziju kao jedini tip anestezije ili kombinaciju regionalne anestezije i opšte anestezije ili analgosedacije.
Plasiranjem katetera u neposrednu blizinu nerva ili korena kičmenog nerva sigurnije kontrolišemo bol u postoperativnom toku intermitentnom ili kontinuiranom primenom lokalnih anestetika putem plasiranog katetera. Time se smanjuju neželjeni efekti sistemskih opioidnih analgetika, ali i bolja terapija akutnog postoperativnog bola. Za izvođenje regionalne anestezije potrebno je da sarađujete sa vašim anesteziologom tokom izvođenja procedure. Bolna senzacija pri apliciranju lokalnog anestetika i postavljanju katetera za sve vidove regionalne anestezije je minimalna.
Vaš anesteziolog će vam detaljno objasniti celokupnu proceduru i očekivane efekte i sa vama će porazgovarati o potencijalnim neželjenim efektima regionalne anestezije.
Da li je bezbedna regionalna anestezija?
Nakon izvođenja regionalne anestezije najčešći neželjeni efekti su privremena utrnulost ekstremiteta koja prolazi u kratkom vremenskom periodu nakon intervencije.
Šta nakon intervencije?
Nakon završetka intervencije naš tim vas premešta iz operacione sale u vašu sobu gde nastavljate oporavak. Ukoliko je regionalna anestezija kombinovana sa opštom anestezijom u prvih nekoliko sati posle intervencije možete osetiti malaksalost i pospanost. Prepustite se snu i pratite uputsva našeg tima medicinskih tehničara i lekara koji će biti uz vas sve vreme vašeg oporavka.